Potrafię gotować

5 minut

Serduszkowa tarta

Kasia pokaże, z czym można zrobić tartę o kształcie serduszka.

5 minut

Oglądaj z nami!

Zobacz, jak zaczyna się program Potrafię gotować.

5 minut

Magia gotowania z Kasią

Zapraszamy do naszej kuchni! Serwujemy proste przepisy, podajemy kulinarne wskazówki i dajemy dzieciom szansę na to, by całkowicie, okropnie i radośnie upaprały się za wszystkie czasy!

5 minut

Kasia - kolorowanka

Wydrukuj i pokoloruj obrazek z Kasią.

Informacje o programie Potrafię gotować

Streszczenie

Program o gotowaniu dla dzieci poniżej szóstego roku życia, filmowany w kuchni i zachęcający do zainteresowania się potrawami. Prezenterka Katy Ashworth jest absolwentką studiów aktorskich. W każdym 15-minutowym odcinku oglądamy pięcioro dzieci uczących się, jak przyrządzać ciekawe i smaczne danie. Katy uczy je, jak przygotować sobie miejsce do pracy, myć ręce i wykorzystywać składniki potrawy. Dzieci doskonale się przy tym bawią, śpiewają, grają w gry i zdobywają wiedzę o żywności i o tym, skąd pochodzi. To pogodny i energiczny program, który z pewnością zachęci dzieci do gotowania.

Główne postacie

Kasia – prezenterka, która udaje kucharkę. Zawsze uśmiechnięta, uwielbia śpiewać. Ma w kuchni porządek, ale lubi trochę nabrudzić podczas gotowania.

Walory edukacyjne

Potrafię gotować pomaga dzieciom

  • Odkryć pasję gotowania i próbowania nowych potraw.
  • Zapoznać się z zasadami zdrowia i higieny, takimi jak mycie rąk i oddzielne przechowywanie produktów.
  • Słuchać instrukcji i wykonywać proste zadania.
  • Uświadomić sobie, skąd pochodzi żywność.
  • Docenić zdrowe odżywianie i nauczyć się przyrządzać zdrowe potrawy.
  • Poznać techniki przyrządzania żywności (krojenie, obieranie, gotowanie).
  • Rozwijać koordynację ręka-oko podczas przygotowywania potraw w domu.

Witryna – zalety i podsumowanie

Masz do wyboru pięć różnych przepisów online. Mają odpowiednie tempo, więc możesz stosować je w domu, przygotowując prawdziwe potrawy albo możesz po prostu bawić się nimi online, wyciskając wirtualną cytrynę, odważając wirtualne składniki i wszystko dobrze mieszając. No i na pewno mniej będzie bałaganu, gdy rozsypiesz składniki online! Zarówno przygotowując danie w domu, jak i online, dziecko nabywa przydatne w życiu umiejętności pozwalające samodzielnie gotować, doskonali sprawność ruchową i rozwija umiejętność liczenia.

Przygotowanie do gotowania w domu

Poniższe wskazówki pomogą dziecku czerpać przyjemność z pierwszych doświadczeń w gotowaniu.

Miejsce do przygotowywania potraw

Najlepiej, żeby blat roboczy znajdował się na takiej wysokości, by dziecko mogło przygotowywać potrawy na stojąco. Dziecko nie powinno wspinać się na krzesło, by dosięgnąć blatu. Można użyć stolika piknikowego lub dziecięcego. Postaraj się, by dziecko uczestniczyło w organizowaniu miejsca do pracy w kuchni i w utrzymywaniu go w czystości – w ten sposób od wczesnych lat nabierze dobrych nawyków.

Naczynia

Do mieszania składników wybierz miskę o pojemności 1-1,5 litra. Będzie wystarczająco duża, żeby dziecko mogło włożyć ręce i mieszać składniki i odpowiednia do niewielkich ilości potraw przygotowywanych przez dziecko.

Do gotowania zawsze zakładaj fartuch. Pozwala to uniknąć zabrudzenia ubrania i chroni przed przedostawaniem się do potraw drobnych śmieci przyczepionych do ubrań, na przykład sierści zwierząt domowych.

Aby potrawy nie przywierały do form w piekarniku, Katy używa pokrytego silikonem papieru do pieczenia, a czasem oleju. Aby ciasto nie przywierało, do natłuszczenia papieru do pieczenia lub formy można użyć oleju jadalnego lub oliwy z oliwek. Czasem zaleca się właśnie oliwę, ponieważ dodaje ona aromatu.

W swojej kuchni Katy używa wielozadaniowej maszynki, która trzyma się na stole przy pomocy przyssawki. Można używać też innych przyrządów do krojenia, ale trzeba bardzo uważać na małe dziecięce palce.

Do krojenia niektórych składników, na przykład gotowanego boczku i młodej cebulki, będą potrzebne nożyczki. Wybierz zwykłe metalowe bezpieczne nożyczki i używaj ich tylko do celów kuchennych.

Zawsze zakładaj rękawice kuchenne i przypominaj dziecku, że to ty nadzorujesz używanie piekarnika i wszystkich ostrych przedmiotów.

W niektórych przepisach zaleca się używanie dwóch łyżek – oznacza to, że jedną łyżką nabiera się składnik lub mieszaninę, a drugą zsuwa się je z tej łyżki. Za pierwszym razem dziecko może mieć pewien kłopot z koordynacją, ale w miarę ćwiczenia nabierze wprawy.

Temperatury podawane są dla piekarników z termoobiegiem, elektrycznych i gazowych. Czas gotowania może być różny w zależności od kuchenki i od materiału, z jakiego wykonane jest używane naczynie kuchenne. Na przykład metalowe naczynie do zapiekanek nagrzewa się szybciej, niż ceramiczne, co może oznaczać krótszy czas pieczenia.

Składniki

W miarę możliwości należy używać świeżych składników sezonowych, po umyciu i opłukaniu. Jeśli świeże składniki nie są dostępne, można użyć produktów z puszki.

Jeśli mowa o jajkach, to chodzi zawsze o jajka średniej wielkości.

Dodatek soli pojawia się tylko w przepisie na chleb – jest ona konieczna do aktywności drożdży. W pozostałych przepisach nie dodaje się soli. Wszystkie przepisy zawierają informacje o ilości porcji i sugestie podania. Zalecana wielkość porcji jest odpowiednia dla większości dzieci poniżej szóstego roku życia.

ARTYKUŁY POWIĄZANE